FORUT logo
Om FORUTPolicyKontaktPresseNyheter som RSS
Hjem Nyheter Prosjektland Temaer Kampanjer FORUTs barneaksjon Indrani Bakgrunnsstoff Bilder Fortellinger Spill, oppgaver, oppskrifter Fra barnehager og skoler Skoleløpet Kampanjenyheter Støtt FORUT FORUT-partner FORUT prosjektpartner FORUT-nytt/Publikasjoner English Nettbutikk Lenker

Hjem > Kampanjer > FORUTs barneaksjon Indrani > Geita som ble hund
Til høytlesning:

Geita som ble hund

På barnehjemmet i Pasthali bor det også ei gammal kone. Omis og vennene hans kaller henne bare bestemor. Hun sitter hele dagen ute på grasbakken og ser på at barna leker. - Bestemor, sier Omis. - Kan du fortelle et eventyr? Ta det om geita som ble hund.
21.07.2009

- Det har dere da hørt så mange ganger, sier bestemor.- Det gjør ikke noe, sier Omis. – Jeg er glad i både geiter og hunder! Bestemor finner en fin plass i graset der dekan sitte og begynner å fortelle:

 
Det var en gang tre svindlere som bodde i Katmandu. Dere veit jo hva en svindler er, det er en som lever av å lure andre. De tre svindlerne var gode venner. Derfor fant de alltid på lureri som de kunne gjøre sammen. En dag så de en rikmannsgutt som leide på ei geit. Det var ei feit og fin geit, og svindlerne sa seg i mellom: - Den geita skal bli god å ha til middagsmat, tenk om vi kan lure gutten til å gi henne fra seg.
Da sa den ene svindleren: - Jeg har en idé! Så stakk de hodene sammen. Snart var planen klar. De løp i forveien, og med god avstand stilte de seg opp langs veien der gutten kom.
 
Snart kom gutten forbi den første svindleren. - Namasté, gode gutt, sa svindleren. - Du verden for en fin hund du har. Jeg har aldri sett en hund med så kort og rett hale. Du er sannelig heldig som har en så flott hund! - For noe tull, svarte gutten. - Er det noe galt med synet ditt? Alle kan da se at dette ikke er en hund, men bare ei helt vanlig geit. Og gutten skyndte seg videre med geita.
 
Snart kom gutten forbi den andre svindleren. - Namasté, gode gutt, sa han. - Hvor er du på vei med den flotte hunden. Jeg har aldri sett en så spesiell hund som mekrer i stedet for å bjeffe. Den hunden er det nok mange som misunner deg. Nå begynte gutten å lure. Han så på mannen og sa: - Hvorfor kaller du geita mi for en hund? Du kan da vel se at dette er ei helt vanlig geit. Gutten gikk videre. Han holdt hardt i tauet og tenkte: Kan det virkelig være at jeg er på vei hjem med en hund og ikke ei geit?
 
Snart kom gutten forbi den tredje svindleren. - Namasté, gode gutt, sa svindleren. - Du verden for en fin hund du har. Jeg har aldri sett noe lignende: en hund med så flotte svarte horn. Ja, du er sannelig heldig! Nå var gutten helt forvirra. Hva vil far si når jeg kommer hjem med en hund, tenkte han, og ikke med den geita han ba meg om å hente. Hele landsbyen kommer til å gjøre narr av meg som ikke kan se forskjell på en hund og ei geit.
 
Gutten slapp tauet og løp hjem…snipp snapp snute der var eventyret ute...og gjett hvem som stakk av gårde med geita..?
 
 

(Tekst: Geirr Lystrup)

dot

Forrige artikkel:

Innsamlingskontrollen

FORUT, Solidaritetsaksjon for utvikling
Boks 300, 2803 Gjøvik, Tlf: 611 87400, Fax: 611 87401, E-post: forut@forut.no
FORUTs kontonr: 7220.05.36348

Dette nettstedet er muliggjort med støtte fra NORAD