![]() |
| ||
|
Hjem
Nyheter
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Prosjektland
Temaer
Kampanjer
Omis får nye venner
Aksjonsside Omis
Aksjonsside Vasana
Skoleløpet
Kampanjenyheter
Støtt FORUT
FORUT-partner
FORUT prosjektpartner
FORUT-nytt/Publikasjoner
English
Nettbutikk
Lenker
|
Hjem > Nyheter > Stor nytte av leirbibliotekene
Stor nytte av leirbibliotekeneFORUTs søsterorganisasjon i Sverige, IOGT-NTO, satte i gang en spontanaksjon for internflyktningene på Sri Lanka i fjor. Pengene gjorde det mulig å opprette bibliotek i leirene i Vavuniya, grensebyen sør for krigsområdet.
15.01.2010
Da krigen var over og tamiltigrene fullstendig ble knust 17. mai i fjor, strømmet de resterende vel 200 000 menneskene ut av krigsområdet og til Vavuniya. Her havnet de i Manik Farm, verdens største flyktningleir på den tiden. Nesten 300 000 mennesker ble internert her, alle strengt bevoktet av militært personell, som passet på at ingen slapp ut av leiren.
Bibliotek i Manik Farm. K. Abirami i rød kjole.
Bibliotekene er svært viktige for flyktningene, og de er utrolig godt besøkt. 150 mennesker i alle aldre bruker biblioteket hver dag. Barn og ungdom får adspredelse ved at de kan møtes, lese aviser og bøker. En mor fortalte at hennes tre barn var flittige brukere av biblioteket. På den måten fikk de ikke avbrudd i utdannelsen sin, fordi biblioteket var utstyrt med bøker i ulike fag og til ulike klassetrinn. Her fikk de også mulighet til å bli kjent med den nye læreplanen og forberede seg til eksamen. Biblioteket er utstyrt med gamle eksamensoppgaver som elevene kan prøve seg på, slik at de er forberedt på hva slags oppgaver som venter dem til eksamen.
En fornøyd mor som forteller at alle hennes tre barn er flittige brukere av biblioteket. Her kan de forberede seg til eksamen, slik at de ikke tapere tid i utdanningsløpet sitt, forteller hun.
Brukerne var svært takknemlige for hjelp og støtte de hadde fått. Det er ingen tvil om at små tiltak ofte har store, positive ringvirkninger, langt utover det en kan forestille seg når en sitter i trygge Skandinavia og tar alle goder for gitt.
K. Subajani
Neste artikkel: Alkoholindustriens kupp-forsøk Forrige artikkel: Stor nytte av leirbibliotekene
|
Nyheter fra FORUT2010-03-10 Jaffna – Sri Lanka2010-03-02 Maj Britt i India2009-12-15 Alkoholindustriens kupp-forsøk2010-02-08 FORUT + Maj Britt Andersen = sant2010-02-04 Sri Lankas uavhengighetsdag2010-02-01 Norges rolle i Verdens helseorganisasjon2010-01-26 Presidentvalget i gang2010-01-26 Hva skjer etter valget?2010-01-22 Spennende valg2010-01-22 Blodig valgkamp
|
|
![]()
FORUT, Solidaritetsaksjon for utvikling | |||